BBC: Jak může VRT ovlivnit ekonomiku


Dokument britské BBC v osmi minutách shrnuje pozitiva i negativa budoucí vysokorychlostní tratě HS2, která povede z Londýna přes Birmingham do Manchesteru a Leedsu.

BBC se i v tomto případě drží svých standardů, a tak na rozdíl od českých zájmových organizací a sdružení, jež českou veřejnost zasypávají množstvím objektivních, nadšeně znějících informací o nezpochybnitelných výhodách VRT, BBC v osmi minutách shrnuje jak klady, tak i případné zápory, jež s výstavbou VRT mohou souviset.

Příznačným detailem budiž fakt, že BBC zaměřila svoji pozornost na Španělsko, a nikoliv Francii – osobně jsem tento detail vnímal jako drobné překvapení, neboť průkopníkem ve výstavbě VRT v Evropě byla právě Francie s projektem TGV. Možná, že již v době uveřejnění oné krátké reportáže – tedy v květnu roku 2013 – redaktoři BBC tušili, že s provozem rychlovlaků ve Francii není vše úplně v pořádku.

Na tomto místě je nutné podotknout, že výstavba vysokorychlostní železnice je z našeho pohledu nutná, nelze pomíjet fakt, že v rámci železničních evropských koridorů TEN-T jí budeme muset postavit. Co ovšem považujeme za naprosto nepřijatelné, je chování některých nevládních organizací a různých spolků, které pravidelně předkládají veřejnosti velmi pochybné analýzy, u kterých neexistuje přesné pojmenování zdrojů, ze kterého tyto zájmové kroužky čerpají. Takové postupy popularitě VRT rozhodně neprospívají – škoda, že si tento jemný detail dotyční neuvědomují…

Nicméně, pokud se zajímáte o vysokorychlostní železnice, tento krátký dokument Vám můžeme jen doporučit. Je z něj jasně patrné, jaké informace by měly být veřejnost v ČR předkládány právě v souvislosti s budoucí výstavbou VRT.

Dokument BBC je v původním znění, bez českých titulků.

Reklamy

3 thoughts on “BBC: Jak může VRT ovlivnit ekonomiku

 1. Hledal jsem na netu a nenašel jsem žádné titulky. Nejsem zrovna dobrý angličtinář. Nemohl by někdo přeložit aspoň ty anglické titulky. Hodně by to bodlo a udělal bych si aspoň i druhý obrázek na VRT. Díky moc

  To se mi líbí

  • Bohužel se obávám, že znalosti redaktorů nesahají tak daleko, abychom uměli „napasovat“ titulky do Youtube… Ale určitě se pozeptáme, zda by taková možnost přicházela do úvahy.

   To se mi líbí

   • Díky moc. Stačil by bohatě nějaký přepis a při videu bych očkem třeba mrkal na druhou obrazovku.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.