Pondělí, Září 23, 2019

BBC: Jak může VRT ovlivnit ekonomiku

BBC: Jak může VRT ovlivnit ekonomiku

Dokument britské BBC v osmi minutách shrnuje pozitiva i negativa budoucí vysokorychlostní tratě HS2, která povede z Londýna přes Birmingham do Manchesteru a Leedsu.


BBC se i v tomto případě drží svých standardů, a tak na rozdíl od českých zájmových organizací a sdružení, jež českou veřejnost zasypávají množstvím objektivních, nadšeně znějících informací o nezpochybnitelných výhodách VRT, BBC v osmi minutách shrnuje jak klady, tak i případné zápory, jež s výstavbou VRT mohou souviset.
Příznačným detailem budiž fakt, že BBC zaměřila svoji pozornost na Španělsko, a nikoliv Francii – osobně jsem tento detail vnímal jako drobné překvapení, neboť průkopníkem ve výstavbě VRT v Evropě byla právě Francie s projektem TGV. Možná, že již v době uveřejnění oné krátké reportáže – tedy v květnu roku 2013 – redaktoři BBC tušili, že s provozem rychlovlaků ve Francii není vše úplně v pořádku.
Na tomto místě je nutné podotknout, že výstavba vysokorychlostní železnice je z našeho pohledu nutná, nelze pomíjet fakt, že v rámci železničních evropských koridorů TEN-T jí budeme muset postavit. Co ovšem považujeme za naprosto nepřijatelné, je chování některých nevládních organizací a různých spolků, které pravidelně předkládají veřejnosti velmi pochybné analýzy, u kterých neexistuje přesné pojmenování zdrojů, ze kterého tyto zájmové kroužky čerpají. Takové postupy popularitě VRT rozhodně neprospívají – škoda, že si tento jemný detail dotyční neuvědomují…
Nicméně, pokud se zajímáte o vysokorychlostní železnice, tento krátký dokument Vám můžeme jen doporučit. Je z něj jasně patrné, jaké informace by měly být veřejnost v ČR předkládány právě v souvislosti s budoucí výstavbou VRT.
Dokument BBC je v původním znění, bez českých titulků.

Related posts

Komentáře

 1. Jan Beneš

  Hledal jsem na netu a nenašel jsem žádné titulky. Nejsem zrovna dobrý angličtinář. Nemohl by někdo přeložit aspoň ty anglické titulky. Hodně by to bodlo a udělal bych si aspoň i druhý obrázek na VRT. Díky moc

  Odpovědět
  1. rpet

   Bohužel se obávám, že znalosti redaktorů nesahají tak daleko, abychom uměli „napasovat“ titulky do Youtube… Ale určitě se pozeptáme, zda by taková možnost přicházela do úvahy.

   Odpovědět

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..