Pondělí, Leden 21, 2019

"Tajfun" doprovodil letadlo společnosti Ryanair k přístání na letišti Stansted

"Tajfun" doprovodil letadlo společnosti Ryanair k přístání na letišti Stansted

Poněkud nezvyklý incident se odehrál včera, 4. října, ve vzdušném prostoru Velké Britnáie. Letadlo letecké společnosti Ryanair bylo v závěru své cesty z Kaunasu na letiště Luton doprovázeno vojenským strojem Typhoon FGR4, a to z důvodu hrozby výbušného předmětu na palubě civilního letadla.


Letoun Boeing 737 NG s registrační značkou EI-FZH se na svojí plánovanou trasu z litevského Kaunasu na letiště Luton ve Velké Británii vydal s půlhodinovým zpožděním. Podle britských deníků The Guardian, či The Independent se tak stalo z důvodu oznámené hrozby přítomnosti výbušného zařízení na palubě letadla, což vedlo bezpečnostní složky na letišti v Kaunasu k prohlídce letadla.  Poté, co bezpečnostní složky potvrdily negativní nález jakéhokoliv podezřelého předmětu, bylo umožněno cestujícím i posádce nastoupit k plánovanému letu a následně, v 8 hodin a 6 minut letoun skutečně odstartoval.
A to vedlo k další, doposud nevysvětlené situaci: ihned poté, co letadlo Raynairu vstoupilo do britského vzdušného prostoru, zjevil se za jeho zádí vojenský letoun britských vzdušných sil RAF typu Typhoon FGR4 a dohlížel na to, aby posádka letadla dodržela příkaz NATS (National Air Traffic Services, obdoba českého ŘLP) k odklonu z letové trasy a přistála neplánovaně na letišti Londýn – Stansted.

Autor fotografie: Andy Longhurst, Twitter

Mluvčí RAF – dle britských zvyklostí nejmenován – k tomu řekl:

Dnes ráno jsme obdrželi požadavek k zajištění doprovodu civilního letadla ve vzdušném prostoru Velké Británie. Letoun typu Typhoon vzlétl ze základny RAF v Coningsby, v režimu QRA (Quick Response Alert – požadavek na rychlou reakci dané vojenské složky) a bez incedentu doprovodil civilní stroj k letišti Stansted.

Mluvčí dopravce, společnosti Ryanair, k danému incidentu řekl následující:

Let byl zpožděn již na svém odletu z letiště v Kaunasu, a to na základě falešného oznámení nebezpečného předmětu na palubě letadla. Po prohlídce letadla byl povolen odlet na letiště Luton.

 
Cestující z uvedeného letu se na letiště Luton nakonec dostali náhradní autobusovou dopravou. Zda mají z uvedené cesty z Kaunasu do Londýna příjemný pocit, známo není.
Záznam letu FR 2145 na serveru Flightradar24

Related posts

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerům se to líbí: