„Tajfun“ doprovodil letadlo společnosti Ryanair k přístání na letišti Stansted


Poněkud nezvyklý incident se odehrál včera, 4. října, ve vzdušném prostoru Velké Britnáie. Letadlo letecké společnosti Ryanair bylo v závěru své cesty z Kaunasu na letiště Luton doprovázeno vojenským strojem Typhoon FGR4, a to z důvodu hrozby výbušného předmětu na palubě civilního letadla.

Letoun Boeing 737 NG s registrační značkou EI-FZH se na svojí plánovanou trasu z litevského Kaunasu na letiště Luton ve Velké Británii vydal s půlhodinovým zpožděním. Podle britských deníků The Guardian, či The Independent se tak stalo z důvodu oznámené hrozby přítomnosti výbušného zařízení na palubě letadla, což vedlo bezpečnostní složky na letišti v Kaunasu k prohlídce letadla.  Poté, co bezpečnostní složky potvrdily negativní nález jakéhokoliv podezřelého předmětu, bylo umožněno cestujícím i posádce nastoupit k plánovanému letu a následně, v 8 hodin a 6 minut letoun skutečně odstartoval.

A to vedlo k další, doposud nevysvětlené situaci: ihned poté, co letadlo Raynairu vstoupilo do britského vzdušného prostoru, zjevil se za jeho zádí vojenský letoun britských vzdušných sil RAF typu Typhoon FGR4 a dohlížel na to, aby posádka letadla dodržela příkaz NATS (National Air Traffic Services, obdoba českého ŘLP) k odklonu z letové trasy a přistála neplánovaně na letišti Londýn – Stansted.

Autor fotografie: Andy Longhurst, Twitter

Mluvčí RAF – dle britských zvyklostí nejmenován – k tomu řekl:

Dnes ráno jsme obdrželi požadavek k zajištění doprovodu civilního letadla ve vzdušném prostoru Velké Británie. Letoun typu Typhoon vzlétl ze základny RAF v Coningsby, v režimu QRA (Quick Response Alert – požadavek na rychlou reakci dané vojenské složky) a bez incedentu doprovodil civilní stroj k letišti Stansted.

Mluvčí dopravce, společnosti Ryanair, k danému incidentu řekl následující:

Let byl zpožděn již na svém odletu z letiště v Kaunasu, a to na základě falešného oznámení nebezpečného předmětu na palubě letadla. Po prohlídce letadla byl povolen odlet na letiště Luton.

 

Cestující z uvedeného letu se na letiště Luton nakonec dostali náhradní autobusovou dopravou. Zda mají z uvedené cesty z Kaunasu do Londýna příjemný pocit, známo není.

Záznam letu FR 2145 na serveru Flightradar24

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.