21 září, 2020

Zajímavosti ze světa dopravy

Jižní Wales: nehoda nákladního vlaku zapříčinila požár, 300 osob muselo být evakuováno

Necelý měsíc po vážné nehodě osobního vlaku ve Skotsku došlo k další nehodě, tentokrát v Jižním Walesu poblíž města Llangennech. U vlaku, sestaveného z 22 cisternových vozů, jejichž obsahem byla motorová nafta, došlo k vykolejení nejméně sedmi vozů.

Nehoda byla nahlášena 26.8.2020 ve 23:10, na místo nehody okamžitě vyrazily záchranné jednotky sestavené z hasičské techniky, policejní jednotky a pracovníků místní agentury ochrany životního prostředí.

Nehoda se stala v místě, kde dochází k souběhu dvou tratí: Heart of Wales, jež je trasována z Velšského pobřežního města Llanelli na jihozápadě a končí ve městě Craven Arms, v hrabství Shropshire. Druhá trať pak z Heart of Wales odbočuje směrem na jih a je hlavní tratí mezi jihozápadním Walesem a západní částí Anglie, kde je dále směrována jižním a východním směrem. Místo, kde dochází k souběhu tratí, má tvar lichoběžného trojúhelníku, jehož základna je vymezena tratí Heart of Wales a vrchol je pak souběhem spojnic k jihu

Místo nehody vlaku

Šipka označuje místo, v němž došlo k vykolejení cisternových vozů, jež následně zachvátil požár. Vzhledem k tomu, že v dosahu jsou rezidenční stavby, rozhodl se velitel požárního zásahu o uplatnění vymezení bezpečné zóny a evakuace obyvatelstva v dosahu 800 metrů od místa nehody. Pracovníci místní pobočky agentury pro ochranu životního prostředí pak spolu s hasiči zajistili únik ropného produktu do laguny, která se nachází v přímém dosahu železniční tratě a která je chráněnou přírodní rezervací.

Na místo dorazili i zástupci britského úřadu pro vyšetřování železničních nehod (RAIB), podle snímků z místa nehody došlo k vykolejení cisternových vozů v místě uložení výhybky. Vzhledem ke skutečnosti, že kolejové těleso i kolejový svršek doznali značného poškození, je trať mezi městy Llanelli a Llandridnot Wells uzavřena.

Nehoda nákladního vlaku, Wales. Zdroj: The Pembrokeshire Herald
Požár cisternových vozů byl viditelný i z větší vzdálenosti. Zdroj: ITV news
Požár, který vznikl po vykolejení cisternových vozů. Zdroj: The railway Hub

Nákladní vlak dopravce DB Cargo byl sestaven z tažné lokomotivy řady BR Class 66 (66004) a 22 cisternových vozů pravděpodobně řady Amoco 850.

%d bloggers like this: