Může. A i když se v tomto případě jedná o vzdálenou budoucnost, má poměrně jasné kontury. Tak tedy: slyšte příběh.

RMS Titanic 3.jpg

Titanic na své cestě do doků ve městě Southampton, 9.4.2012

Před více jak sto lety, 9. Dubna 1912, se před námořními branami města Southampton objevila námořní loď, jež v té době neměla konkurenci. Ona loď nesla jméno Titanic. A jak jistě víte, neměla ani dlouhého trvání – po krátké plavbě napříč Atlantickým oceánem směrem k New Yorku, se Titanik 15. Dubna v časných ranních hodinách potopil na dno oceánu. Tím se Titanik, ve své době největší, nejluxusnější a nejkrásnější loď na světě, stal legendou. Legendou natolik silnou, že po takřka 80-ti letech ji oživil režisér James Cameron ve stejnojmeném filmu – a posbíral díky tomu hromadu filmových ocenění.

Postupem doby pak došlo k tomu, co je v historii běžné: spousta z nás o Titaniku sice ví, ale máme to “zasunuté” kdesi hluboko v podvědomí. Občas se někdo z nás podívá na filmové zpracování tragédie (a proč ne, i po letech se jedná o filmový majstrštyk…), ale to je asi tak vše.
To by se však mohlo změnit.

Jistý austalský multimiliardář (Clive Palmer) se totiž rozhodl, že zafinancuje výstavbu repliku Titaniku, která se bude jmenovat – nepřekvapivě – Titanic II. A údajně se bude ona replika striktně držet historických detailů (tedy doufejme, že všech, vyjma potopení), jež z Titaniku udělaly legendární luxusní městečko: paluby, sály, interiér kabin v různých třídách, nádobí, toalety, kuchyně – to vše by mělo velmi přesně kopírovat tehdejší styl a sloh, v němž byl postaven Titanic (první). Jen místo, kde dojde k výstavbě lodi se bude lišit: stavba proběhne zcela jistě v Číně, kde o Titanik a jeho historii jeví i po desetiletích neobyčejně silný zájem. Původní Titanik však byl vystavěn v docích Harland & Wolff v severo-irském Belfastu a operován byl pod rejdařstvím White Star Line v severo-anglickém Liverpoolu. Ovšem existuje jistá naděje, že jedno budou mít obě lodi společné: trasu ze Southamptonu do New Yorku.

Titanic II

První návrhy interiéru lodi Titanic II se až velmi přesně podobají interiérůmpůvodního Titaniku. (Zdroj: BBC News)

Původní Titanic se pro mnoho lidí stal “lodí snů” -a to nejen v ohledu ke svému vzhledu,  který byl skutečně ohromující. Nyní přichází doba, kdy se Titanic II může stát lodí, které mnohým z nás tyto sny splní – a to beze zbytku. (Clive Palmer)

Operátorem možné kopie Titaniku bude rejdařství Blue Star Line, z jehož zákulisí se vynořují velmi kusé a střízlivé informace, které poodhalují detaily. Jako například informace, že i “nový” Titanik bude mít 3 cestovní třídy, v nichž bude do detailu dbáno na původní vzhled kajut potopeného Titaniku. A přiznejme si, to by mohl být “tahák”, já bych se klidně ve tředí třídě do New Yorku svezl, mohlo by to být zajímavé osvěžení jinak nudného a fádního životního standardu.

Titanic II

Interiér třetí, nejnižší cestovní třídy lodi Titanic II (Zdroj: BBC News)

A i když je příjezd nového, druhého Titaniku zatím v dosti vzdálených hvězdách, jedno je jisté. A sice fakt, že stavět se bude. Rejdařství Blue Star Line vydalo oficiální zprávu s dnešním datem, v níž oznamuje, že spory s čínskými úřady byly vyřešeny ke spokojenosti obou stran a nic tedy nebrání tomu, aby byla vybrána firma, která postaví novou “loď snů”, Titanic II.

Titanic II

Titanic II (Zdroj: BBC News)

Leave a Reply