Před časem vyšel na stránkách DM itinerář, kde byla podrobně popsána cesta z letiště Luton do centra Londýna. Je tedy na čase přidat další itinerář, tentokrát podrobný návod pro cestu z letiště Stansted.


Pojďme si nejprve v rychlosti připomenout několik základních rad a pouček, jež by Vás měly provést budovou pražského letiště až k odletové bráně. V roce 2014 budete mít na výběr ze dvou dopravců, kteří budou létat z Prahy na Stansted: EasyJet a Ryainar – u Ryanu se předpokládá, že začne létat od letního letového řádu – tedy pokud nedojde ke změně, začne Ryaniar (FR) létat od dubna roku 2014.
Takže EasyJet a Praha. Ať už přijedete jakkoliv a odkudkoliv, do Spojeného Království budete vždy odlétat z Terminálu 1, pro ten zlidovělo označení „starý terminál“, případně „jednička“. Ještě, než vejdete dovnitř odbavovací haly, nezapomeňte na skutečnost, že služby, zejména ty restaurační, jsou na pražském letišti neuvěřitelně předražené. Pokud se tedy budete chtít občerstvit Kolalokovou limonádou, či pozřít nějaký pokrm, apeluji na Vás a doporučuji: McDonalds ve spojovací chodbě mezi Terminálem 1 a Terminálem 2.
Po příchodu do odbavovací haly  Terminálu 1 se jukněte na tu velkou světelnou tabuli, kde jsou vyznačené odlety – v nich si najděte ten Váš, nejlepší je hledat podle času odletu. Všechny lety společnosti EasyJet z Prahy začínají označením EZY, následuje číslo letu. Posledním údajem bude číslo odbavovací přepážky.

Doporučuji si připlatit za EasyJet PLUS služby. V nich najdete přednostní odbavení a přednostní nástup do letadla. Nejde ani tak o případný rychlý výběr sedadla na palubě letadla, klady vidím v tom, že elegantně obejdete frontu ostatních cestujících u odbavovací přepážky. Služba EasyJet PLUS stojí přibližně 300 Kč.

U odbavovací přepážky odbavíte Vaše zavazadlo a obdržíte palubní vstupenku. Na kufr (pokud jej máte) Vám pracovník letiště nalepí označenku, kam ten kufr má doletět a na Vaši palubní vstupenku Vám nalepí čtvereček s kódem. K němu buďte šetrní, v případě ztráty Vašeho zavazadla, nebo i poškození zavazadla v průběhu letu je nezbytně nutné doložit palubní vstupenku spolu s tímto útržkem – bez něj nemusí být případná reklamace uznána. Pamatujte: společnost EasyJet vyžaduje dodržování maximálních rozměrů a váhy zavazadel – a to jak příručního, tak i kufru.
Pokud nemáte žádný kufr k odbavení a palubní vstupenku již máte vytištěnou z domova, můžete jít přímo na pasovou kontrolu. Za pasovou kontrolou  Vás bude čekat vstup do neveřejné části terminálu.
V neveřejné části terminálu buďte velmi obezřetní, kde a co si koupíte. Většina restauračních služeb je NECHUTNĚ drahá, a bohužel za posledních pět let jsem nezaznamenal žádnou snahu ke zlepšení stavu.
Odlétat budete pravděpodobně z chodby B, nicméně odletová brána se může změnit i na chodbu A. Pokud je brána pro Váš let již otevřená, můžete se přesunout přímo do prostoru, kde vyčkáte na vstup do letadla. Před vstupem do tohoto prostoru Vás čeká bezpečnostní prohlídka. Doporučuji řídit se pokyny pracovníků letiště, když se budete chovat arogantně, může dojít i na sundání a kontrole Vaší obuvi – v zimě lahůdka.
V prostoru odletové brány není možnost občerstvení, vyjma prodejního automatu na vodu. Nástup většinou probíhá dvěma způsoby – předem z nástupního prstu a zadními dveřmi letadla z letištní plochy. Vyberte si, co je Vám libo. Po vzletu Vám posádka nabídne občerstvení (posledně měli kuřecí Panini a vonělo to hodně dobře…), bagety, rozpečené panini a polévku (na tu odvahu nemám…), standardně nealko nápoje  a něco alko nápojů. Občerstvení za letu není zdarma, musíte si konzumaci zaplatit. Personál letadla bere Eura, Libry a akceptuje platbu platební kartou. Jen si nejsem jistý, jestli lze platit i Debetní kartou, nebo jen kreditní. No a zhruba za hoďku a půl dosednete na přistávací plochu letiště Stansted. Pozor, Stansted není součástí Londýna, a dokonce ani není součástí tzv. Greater London – Stansted je samostatné město cca 80 kilometrů od Londýna.

Takže, situace je známa: letadlo zastavilo, posádka nás chce vykopnout ven. A co teď?

Za prvé: EasyJet na letišti Stansted nepoužívá nástup, nebo výstup přes most, jako v Praze. Obojí pouze přes letištní plochu. Doporučuji tedy před vypadnutím z letadla dokončit obalení těla nějakou teplou hmotou (v zimě, samozřejmě).
 
Jak sami uvidíte, všichni cestující se ubírají jedním směrem – důvěřujte jim, a jděte s davem, v tomto případě jde dav správnou cestou. Avšak pamatujte: letadlo může zaparkovat na jiném místě, než ze kterého je focena ona fotografie – buďte tedy připraveni na fakt, že se může stát, že do budovy bobku (tak říkám vedlejšímu terminálu, kde jsou brány 1 – 19) vejdete z jiného směru a bude to malinko odlišné. Ale základ platí: jděte s davem. Tak jako tak, pokud nejste terorista, který se chce na letištní ploše zdejchnout někam jinam a odpálit rachejtli, stejně Vás cesta, velice precizně sestavená – vykopne u vlakobusu. Ale nepředbíhejme.
V tomto případě dojde na trapný moment, kdy sice z letadla budete vyhnáni na plochu, ale vzápětí se skrze schody dostanete do onoho prstu, a skrze něj budete pokračovat dál. Jakmile projdete celý prst, uvidíte toto:
 
Je to asi sto metrů dlouhá chodba, na jejímž konci je eskalátor, který vypadá, jako by se sestupovalo do metra:
 
Pokud jste starší osoba, nebo doprovázíte starší osobu(y), je zde samozřejmě možnost použít výtah, který Vás pohodlně dopraví až na nástupiště vlakobusu. Stačí obejít eskalátor a pokračovat dál, dozadu. Postavičky viditelné vzadu právě k výtahům přicházejí.
Eskalátor končí o patro níž, které slouží pro cestující, kteří odlétají z letiště Stansted pryč. Nebojte se, mezi Vámi a prostorem pro odlety jsou skleněné stěny. Riziko, že se omylem z neznalosti prostředí přimícháte mezi cestující, odlétající do Bangladéše vážně nehrozí. Ale je odtamtud pěkný pohled na letištní plochu 😛
Po zdolání mezipatra a absolvování dalšího eskalátoru
 
budete mít jednak pocit, že jste se omylem ocitli ve sklepě bobku, a druhak, když se pak otočíte za tím davem, uvidíte toto:
 
To je ono nástupiště vlakobusu. A teď musí přijít zásadní výzva:

Prosím, NEPANIKAŘTE! Když jsem letěl na Stansted poprvé, a objevil se tady dole, s hrůzou mi došlo, že nemám kufr! A tak jsem se v děsu poměrně složitě skrze výtah dohrabal zpátky nahoru, k té chodbě od příletů, a velmi, ale opravdu velmi zmateně jsem hledal náznak čehokoliv, co by vypadalo jako výdejna kufrů. Vtip je v tom, že v Bobku žádná výdejna kufrů není, k té se dostanete v hlavní budově, po absolvování imigrační kontroly. No a k hlavní budově všechny pohodlně doveze onen vlakobus.  Vlakobus tomu říkám proto, že je to vlastně automatický elektrobus, který jede ve vymezené dráze (jako vlak). Hezká zajímavůstka.

Na světelné tabuli nad dveřmi pro vstup do vlakobusu se vždy objeví šipky, kde zastaví kabina vlakobusu. Sledujte ji, občas přijede totiž jen jeden vůz a zastaví úplně vpředu nástupiště. Pokud je tam hromada cestujících, může se stát, že se nevejdete, pokud stojíte jinde. Ale není třeba se děsit, vlakobus jezdí co dvě – čtyři minuty. Kabina se rozjede, chvíli pojede v tunelu, pak na okamžik vyjede ven a vzápětí zastaví u vstupu hlavní budovy, který je určen pouze pro cestující, kteří vstupují na území Velké Británie. Fotka se moc nepovedla, bylo to v chůzi:
 
Prostě, hromady a hromady lidí. A teď pozor:
V levé části této haly jsou přepážky imigrační kontroly, kde sedí úředníci a ručně schvalují Váš vstup na území Velké Británie. Většinou tam bývá dost velká fronta, pamatuju si, že poprvé jsem tam čekal asi dvacet minut. Ale.
V pravé části haly je umístěno pět elektronických bran pro elektronickou, bezobslužnou kontrolu dokladů. Takže pokud vlastníte biometrický pas, můžete využít této varianty. Časově je o dost přítulnější, vyjde to zhruba na deset minut maximálně. Vyfocené to bohužel nemám, protože tam permanentně stojí pracovníci UKBA a ti tedy vážně nemají rádi fotografování uvnitř UKBA haly.
Jakmile projdete imigrační kontrolou, ocitnete se v hale, kde jsou pásy pro výdej zavazadel. Najděte si monitor, na kterém bude vyznačen Váš let na Stansted a u něj bude číslo pásu, na který Vám bude vydáno zavazadlo.
 
Občas se stane, že zavazadlo bylo po vyložení z letadla vybráno ke kontrole. Takže pokud zjistíte, že s Vaším kufrem někdo veksloval, neděste, prostě prošel kontrolou, toť vše. Za dobu, co létám, byl můj nezamčený kufr prohlédnut x-krát a nikdy se mi nic neztratilo. Je ale pravdou, že notebook a tablet mám vždy s sebou v příručáku – a Vám doporučuji pro klid duše totéž.
Jakmile se k Vám připlazí Vaše zavazadlo, čeká Vás poslední bojová hra: vylézt ven z letiště a dopravit se do Londýna. Ta poslední hala, ke které se dostanete od zavazadlové haly skrze tunel s obchody, vypadá takto:
 
Úmyslně jsem vyfotil opačnou stranu, na které je vidět stánek, kde se prodávají jízdenky na autobus společnosti National Express, je to jedna z firem, která zabezpečuje dopravu z a na letiště Stansted nejen z Londýna. Pokud se v této části haly obrátíte o 180 stupňů, uvidíte prostor, kde jsou provozovny různých druhů občerstvení. Osobně preferuji Burger King, za cenu £6.99 meníčko s burgrem, hranolkama a pitím. Občerstvení tedy známe, ale jak a kudy k dopravním prostředkům?
Je dobré vědět, že autobusová stání se nacházejí o jedno patro níž, a vlakové nástupiště o dvě patra níž. Takže:
 
Touto chodbou se dostanete o jedno patro níž, na rozcestí. Směrem doprava se pak nachází stanoviště autobusů:
 
O jedno patro níž pak nástupiště pro příjezd a odjezd Stansted Expresu:
 
Pokud máte dilema, jaký typ dopravy zvolit, pak zvolte to, co Vám vyhovuje podle preferencí, které upřednostníte. Autobus na Stansted, koupený v předstihu přes internet u National Express bude stát asi £10, u společnosti Terravision v tomtéž předstihu stál lístek £9.
Já osobně preferuji cestu vlakem. Je o něco dražší – měsíc předem nabízejí jízdenku za £12. Což je cenově zcela zanedbatelný rozdíl. Ovšem nezanedbatelný je čas, strávený na cestě: zatím co u obou autobusových spojení na Victoria Coach station je doba jízdy skoro hodinu a tři čtvrtě, vlakem Stansted Express jste v centru Londýna, na Liverpool street za 40 minut.
No a z Liverpool street už není problém se dostat kamkoliv, metro je přímo pod stanicí, a jsou zde tři linky, při čemž linka Circle line, Vás dopraví na Victoria train station za pouhých 10 minut.

Až budete plánovat Vaši první cestu do Londýna přes letiště Stansted, pamatujte na to, že to není jen o tom letu, který sám o sobě trvá pouhou hodinu a půl. Na cestě strávíte času mnohem víc, než si myslíte: minimálně hodinu na letišti před odletem (a to dokáže být hodně otravné…), další skoro hodinu můžete ztratit na Stanstedu na imigrační kontrole a čekáním na kufr. Fronta na Stanstedu u National Express pokladny vypadala tak na dvacet minut, a autobus také nepojede hned, podle Vás. Prostě, počítejte se vším, co Vás napadne. O to méně pak budete znechucení, pokud se Vám Vaše první, vysněná cesta změní v desetihodinový horor, po jehož absolvování budete mít sto chutí zmlátit každého, kdo se na Vás byť jen blbě usměje. Mějte u sebe vždy buď dostatek hotovosti, nebo platební kartu s dostatečným zůstatkem na českém účtu. Nikdy nevyužívejte směnáren na letišti – jejich kurzy jsou zralé na hromadnou vraždu všech zaměstnanců směnárny. Vždy u sebe mějte pití, a nějaký pišingr. Nebudete věřit tomu, jak rychle dojdou svému účelu. Cestu plánujte s předstihem, jízdenky a letenky rezervujte raději přes internet. A i když už to ani kolikrát není nutné, raději si všechny doklady vytiskněte a mějte je s sebou na vaší cestě. Nic to nestojí a v případě komplikací si s takovým dokladem personál poradí – s Vaší případnou špatnou, nebo nulovou angličtinou už nikoliv.

V tomto článku jsou odkazy, které Vás – pokud na ně kliknete – přesměrují na oficiální internetovou stránku firmy, na níž odkazuji. Odkaz se vždy otevře v novém okně na hlavní straně daného webu, a s největší pravděpodobností bude v anglickém jazyce.
Snad Vám tento itinerář pomůže k Vašemu pohodlnému cestování do Velké Británie.
Upozornění redakce: tento itinerář je publikován se souhlasem autora blogu Život v Anglii. Kopírování textu a fotografií podléhá svolení autora, kterého můžete kontaktovat prostřednictvím naší redakční emailové adresy, či kontaktního formuláře.

Autor článku

Počet Komentářů: 2

    • Pokud pojedete vlakem z letiště Stansted jinam, než na Liverpool street (třeba do Manchesteru…), pak skutečně zaplatíte za jízdné více. A v takovém případě budete muset absolvovat přestup. Přiznám se však, že obojí mi přijde v případě cestování vlakem docela logické…

Leave a Reply

%d bloggers like this: