Svět se zbláznil – a my s ním. Poznáváte zlidovělé rčení – o němž sice netuším, kde se vzalo, zato však soudím, že zcela přesně vystihuje současné snahy různých vlád v různých zemích ke slevám pro různé skupiny obyvatelstva?

jeremy-corbyn-755x566
Dalším politikem, který navrhuje zavést autobusovou dopravu zdarma pro všechny cestující do věku 25-ti let, je Jeremy Corbyn, předseda britské Labour Party. Na rozdíl od českých a slovenských politiků však Corbyn přímo navrhuje, aby takové řešení bylo hrazeno plně z příjmů silniční daně, která je ve Velké Británii povinná pro všechna motorová vozidla. A nejedná se o nijak malou částku, současná vláda premiérky Terezy May předpokládá příjem ze silniční daně ve výši 6,7 bilionů liber do roku 2021. Jedná se tedy o částku nikoliv malou a není nijak překvapivé, že se politici budou snažit s této částky ukrojit co největší část ve snaze se zviditelnit – i když rozpočtové určení příjmů ze silniční daně je jasně definované: výstavba silniční dopravní infrastruktury.
A stejně tak, jako v ČR a SR se ozývají hlasy, že doprava zdarma pro určité kategorie občanů je pouze populistický krok politiků, sloužící k jejich zviditelnění; i v Británii jsme nemuseli na reakce dlouho čekat: výkonný ředitel think-tanku Taxpayer’s Alliance, John O’Connell se ještě toho dne nechal slyšet, že se Jeremy Corbyn snaží získat další možné voliče před budoucími volbami:

Stejně jako jejich “závazek” zrušit školné,  jde v tomto případě o další převod bohatství od tvrdě pracujících daňových poplatníků k mladým voličům střední třídy. Autobusové dotace již nyní dosahují řádu miliard liber, což zatěžuje každou domácnost částkou 80 liber ročně. Proč by měli 25-letí daňoví poplatníci o minimální mzdě, dotovat budoucí 24-leté bankéře na jejich cestách po londýnském City?

řekl O’Connell pro The Telegraph. Pravda, ne že by tvrzení O’Connella nebylo zavádějící a populistické – ale tak už se v politic hraje, na krásu, čest a styl není čas. Jako další se vyjádřil i jeden z náměstků DfT (ministerstva dopravy), Nusrat Ghani, která má autobusovou dopravu ve své dikci:

Labour Party v posledních volbách slíbila, že za studenty zaplatí jejich půjčky za školné. Pak tatáž strana potichu přiznala, že to nepůjde, neboť by to bylo časově i finančně příliš náročné. A nyní je tu opět další z mnoha “prázdných” slibů…

Corbyn se slovním narážkám a útokům bránil velmi podobně, jako jeho kolegové z českého a slovenského parlamentu:

Nejde nám o nic jiného, než abychom umožnili mladé generaci přístup ke snadnějšímu cestování za prací, studiem i přáteli.

Z celé této situace plyne jedno varování: pokud Labour Party s Jeremy Corbynem v příštích parlamentních volbách zvítězí, pak se lidé ve Velké Británii mohou těšit nejen na znárodňování strategických podniků jak za dob hluboké komunistické totalitní vlády. Ne. Dočkáme se i toho, že se všichni daňoví poplatníci složíme na to, aby studenti mohli zdarma cestovat – zatím jen v londýnských autobusech.
A co vše by mohlo přijít poté, si raději ani nepředstavovat.

Leave a Reply