Nízkonákladový dopravce Wizzair je cestujícím z naší země znám zejména tím, že operuje své lety – stejně jako jeho rival Ryanair – na menší, méně významná letiště. Jak si tedy můžeme vysvětlit “přílet” Wizzairu na Gatwick?

Asi je to trend, jež se stane součástí letových plánů jak u Wizzairu, tak i u Ryanairu – ten už na Gatwicku nějaký ten pátek se svými lety existuje. A i když se jedná v podstatě jen o lety mezi Velkou Británií a Irskem (Dublin, Shannon) a dva lety do Španělska (Alicante a Malaga), jeho přítomnost naznačuje, že se i nízkonákladoví dopravci začnou objevovat i na letištích, na nichž bychom je tedy rozhodně nečekali.

Wizzair získal na Gatwicku celkem 15 denních slotů, tedy 15 příletů a 15 odletů pro lety z Bulharska (Burgas a Varna) a z Itálie (Benátky, Palermo). Dopravce zároveň potvrdil rozlétání letů z Gatwicku do Larnaky, Milána a Vídně. Wizzair by měl z Gatwicku létat do celkem 25ti destinací.

Wizzair má svoji “britskou” základnu na letišti Luton, která leží necelých 15 mil severně od hranice tzv. Greater London, jež je v podstatě vymezena dálničním okruhem M25. Doprava na Luton je samozřejmě výhodná pro každého, kdo na letiště Luton přijíždí ze severní části Londýna, případně ze severní části Anglie. Ovšem pro cestující z jižních krajů Anglie již Luton není až zas tak atraktivní – a přesně pro cestovatele z těchto oblastí může být Gatwick vhodnou alternativou k low-costovým variantám Luton a Stansted (kde má svoji základnu Ryanair).

Uvidíme, kam se se svými plány Wizzair bude posouvat. Na Heathrow to samozřejmě není, ale kdo ví – před nějakými šesti, sedmi lety bych nevěřil tomu, že letadlo Wizzairu nebo Ryanairu přistane na Gatwicku…

Závěrem video z doby “pandemické” – video je autorem celkem trefně popsáno jako “letiště duchů”.

Leave a Reply