Zdá se, že čínští výrobci dopravní techniky chtějí zvýšit svoji účast v zemích Evropy nejen v kategorii osobních automobilů. Konkurenční boj začal i v oboru autobusové dopravy.

Výrobce Zhengzhou Yutong Bus Co., Ltd., který je v oboru znám pod jednoduchým označením Yutong, si připíše další zajímavý úspěch na poli prodeje autobusů. Operátor městské hromadné dopravy v Nottinghamu oznámil podpis objednávky na 48 autobusů s elektrickým pohonem. Konkrétně se jedná o model Yutong E12.

Model autobusu E12 je dvanáctimetrový, nízkopodlažní autobus s kapacitou celkem 70 cestujících. Jediný elektrický motor o výkonu 350kW a maximálních otáčkách 3200 Nm je poháněn celkem dvanácti bateriemi typu LFP (Lithium-Iron-Phosphate), které dokáží při plné kapacitě zajistit dojezd přibližně 250 mil (375 km).

Vůz má na české poměry poněkud nezvykle řešený interiér, v němž se podlaha od prostoru druhých dveří postupně zvyšuje. Toto řešení interiéry není na trhu autobusů ve Velké Británii ničím novým – stejné řešení lze vidět i u starších autobusů z produkce Optare (Mercedes), Alexander Dennis, či Volvo. Výhodou Yutongu bude bezesporu klimatizace, která je součástí všech modelů autobusů Yutong, které se na trhu ve Velké Británii prodávají.

Zmíněná objednávka může být pro výrobce (dovozce) zásadní, neboť za dobu existence dealerství nebyla uskutečněna samostatná objednávka na dopravní techniku v takové výši – za 4 roky, kdy autorizovaný prodejce Pelican – Yutong nabízí autobusy značky Yutong na britském trhu, bylo prodáno 51 autobusů v konfiguraci pro městskou hromadnou dopravu. S nynější objednávku na dodání 48 vozů Yutong E12 se tak počet prodaných autobusů MHD zastaví (prozatím) na počtu 99 prodaných vozů.

Leave a Reply