Taky jste využili jejich služeb? Nabízeli velmi levné jízdné z letiště Stansted do centra Londýna. Jeden s pomocí autobusů Van Hool, druhý s pomocí minibusů Mercedes Benz. Pamatujete? To je dobře – protože nyní už Vám nic jiného, než vzpomínky nezůstane.
Správa letiště Stansted se totiž v listopadu loňského roku (2015) rozhodla, že neprodlouží licenci na provoz autobusové a autokarové dopravy společnostem Terravision a easyBus. Místo obou zmíněných se o dopravní služby bude starat trojice dopravců ve složení National Express, Metroline a Autostradale.
Změna tohoto stavu není příliš zřejmá a co víc – všechny zúčastněné strany se v tomto případě zachovaly značně neprofesionálně. Terravision prodával jízdenky na linku Londýn – Stansted již v době, kdy měli jeho šéfové rozhodnutí o ukončení licence “na stole”. easyBus, který měl s Terravision velmi úzkou spolupráci, činil zcela stejně a bez jakéhokoliv varování o stávajícím stavu – varování se na jejich prodejním portálu objevilo až letos v lednu. A správa letiště Stansted? Taktéž bez informací – konec konců, pokud si projdete jejich archiv tiskových prohlášení zjistíte, že o změně dopravců či licenčních podmínek není na jejich webu ani zmínka (a pokud je, tak šikovně zasunutá tak hluboko, že ji nelze najít).
Nic méně v zákulisí britské autobusové dopravy se živě spekuluje o tom, zda celá rošáda nesouvisí s faktem, že mateřská společnost dopravce Terravision, italská Terravision Group, má finanční problémy – a to již od roku 2014, kdy v Itálii čelila tlaku věřitelů k vyhlášení bankrotu.
Jak již bylo zmíněno, o dopravní služby na letišti Stansted se podělí tři dopravci. National Express se svojí linkou A6, která je vedena z letiště Stansted na londýnskou Victoria Coach station. Druhým dopravcem je Metroline, který linku na letiště Stansted začíná na autobusové zastávce, jež se nachází přímo u vlakového nádraží St. Pancras, na ulici Midland Road:
metroline-848x450
Na letišti Stansted má pak dopravce Metroline určeny odjezdová stání 11 a 12 v prostorách autobusové stanice. Jen podotýkám, že Metroline provozuje tuto linku pod názvem Stansted Citylink.
Třetím dopravcem je nově italská společnost Autostradale, jež linku Stansted – Londýn provozuje pod názvem Airport Bus Express. Linka zajíždí na Baker street, Liverpool street a Victoria coach station, která je zastávkou konečnou. Linka je v obou směrech vedena jako přímá, což znamená, že oproti linkám dopravce Terravision nejsou již nejsou obsluhovány zastávky ve směru jízdy linky. Linka Airport Bus Express má na letišti Stansted určena stání 12 a 13.
Co říci závěrem? Vlastně se nejedná o žádnou extra záležitost. Ve Velké Británii je vcelku častým zvykem, že komunikace není zrovna silnou stránkou velkých firem a korporací – plánování a strategie sice fungují, ale v okamžiku, kdy dojde na realitu, mnoho firem zcela zásadně selhává zejména v externí komunikaci – ti z Vás, kteří zažili například sněhovou kalamitu na letišti Luton v roce 2010, mohou potvrdit, že platí velmi otřepaná, velmi nudná a nikomu nepomáhající formulace: problém je znám – ale přesto nikdo nic neví a řešení je v nedohlednu.
Proto doporučuji: před každou cestou (kamkoliv) si projděte stránky dopravců, zda se na nich nenachází – čistě náhodou – nějaká nová informace.

Leave a Reply