Nešťastná událost se odehrála 21. Ledna tohoto roku, kdy se soukromé letadlo Piper PA-46-310P Malibu, s registrací N264DB, ztratilo z radarů.

Příčina nehody malého dopravního letadla Piper zatím není jasná, britský Úřad pro vyšetřování nehod v letecké dopravě (AAIB) zatím na svých internetových stránkách aktualizuje doposud získaná data z místa dopadu stroje. Nicméně koroner, který byl k vyšetřování přizván, tisku potvrdil, že jednou z obětí byl argentinský fotbalista Emiliano Sala, hráče fotbalového týmu Premier League, Cardiff City. Letadlo pilotoval David Ibbotson.

Část vraku letadla Piper PA-46 na místě jeho potopení – Foto AAIB

O příčinách nehody uvedeného malého dopravního letadla, které letělo z francouzského Nantes do welšského Cardiffu lze zatím pouze spekulovat, neboť AAIB na svých stránkách tuto nehodu ani neregistruje. Zatím je tedy známo, že letoun havaroval 24 námořních mil (cca 44 kilomterů) severo-západně od ostrova Guernsey a následně se potopil do hloubky 63 metrů. Podle AAIB se prozatím podařilo z místa dopadu letadla na mořském dně vylovit pouze několik trosek vraku a jedno lidské tělo, k jehož ohledání byl přizván koroner pro kraj Dorset (jihozápadní Anglie). Koroner následně potvrdil, že byla prokázána identita zemřelého a že se skutečně jedná o Emiliana Salu.

Místo nálezu vraku, které bylo upřesněno díky soukromým společnostem a veřejné sbírce

Vyšetřování v místě dopadu letadla bylo po třech přerušeno v důsledku nepříznivých povětrnostních podmínek. Do pátrání po troskách se následně zapojila i soukromá společnost A-2 Sea Solutions Ltd, která na místo vyslala svoji loď Geo Ocean III. Ta je vybavena na vyhledávání vraků letadel a lodí. Za zmínku stojí skutečnost, že aktivitu soukromé společnosti, která se spolu s AAIB podílí na dohledání částí havarovaného letadla, financuje z valné většiny David Mearns, který je znám díky nalezení vraku známé bitevní lodě Hood, která byla potopena německou bitevní lodí Bismarck v květnu roku 1941.

Na vyšetřování se kromě britské AAIB podílí taktéž argentinský Úřad pro vyšetřování nehod v dopravě JIAAC (obětí nehody byl cestující s Argentinským občanstvím) a francouzský Úřad pro vyšetřování nehod v letecké dopravě BEA.

Emiliano Sala, celým jménem Emiliano Raúl Sala Taffarel se narodil v roce 1990 ve městě Santa Fé (Argentina). Během své fotbalové kariéry hrál například za Bordeaux a Nantes. Do Cardiff City přestoupil na konci loňského roku, klub do nákupu Saly investoval 340 tisíc liber. Letecké neštěstí ukončilo jeho život v pouhých dvaceti osmi letech v době, kdy se vracel z rozloučení se se spoluhráči z Nantes do Cardiffu.

Leave a Reply