V každé zemi se může zájemce o koupi ojetého osobního vozu setkat s nekalými praktikami a ani Velká Británie není výjimkou. Nad některými příběhy však zůstává rozum stát.

Na nejznámějším prodejním portálu se zánovními a ojetými vozy Autotrader.co.uk se před necelým týdnem objevila nabídka na prodej vozu Audi Q7 (3.0 TDI V6 Black Edition, rok výroby 2019) s mírně podhodnocenou cenou £49,995. Fotografie, jež byly prodejcem k onomu inzerátu přidány, nevzbuzují žádnou nedůvěru.

Inzerát však po necelých 14ti hodinách z inzertního portálu zmizel. Důvodem však nebyl prodej koupěchtivému zájemci, za odstraněním inzerátu je zcela neuvěřitelný příběh, jež byl případným zájemcům umě skryt a kterému by se asi nedostalo zasloužených “pět minut slávy”, nebýt nadšenců z Facebookové skupiny Dodgy Cars.

Dodgy Cars je skupina osob, jež mají velmi blízko k trhu s ojetými osobními vozy a kteří mají přístup do archivu záznamů evidovaných škod osobních automobilů POCTRA. V tomto portálu evidovaných škod lze najít historii poškození konkrétního vozu, pokud je takový vůz nabízen skrze aukce nepojízdných (opravitelných), havarovaných (opravitelných) vozů a vozů, jež jsou neopravitelné, avšak mohou být prodány jako celek za účelem následné likvidace vozu a prodeje těch dílů, jež jsou nepoškozené a mohou být využity při opravách jiného vozu stejné značky. Dodgy Cars také dokáží z hlubin databází “vykutat” záznamy o případné podvodné úpravě ujetých mil, nesrovnalosti s identifikačními VIN kódy vozu a další a další detaily, k nimž není až zas tak lehké se dostat.

Varovným signálem pro Dodgy Cars byl velmi nízký inzerovaný nájezd mil a s tím související cena. Ponořili se proto do hlubin databáze POCTRA – a pak už se jen nestačili divit. Vlastně, upřímně řečeno, nestačil se divit nikdo z těch, kdo jejich varování ohledně onoho vozu na Facebooku četl – je to opravdu hodně bizarní příběh.

Kupte si Audi (BB)Q 7

Dodgy Cars nejprve podle registrační značky vozu a VIN kódu vozu zjistili, že daný vůz má záznam v databázi vozů, určených k likvidaci – a to v kategorii B – což znamená, že může být prodán pouze na náhradní díly a nesmí být uveden zpět do provozu. Podívali se tedy na detail evidované škody a nestačili se divit – dívali se totiž na toto:

Zdroj: POCTRA UK a COPART – likvidace poškozených automobilů

Vůz byl zcela evidentně poškozen požárem, a to ve značném rozsahu. Je tedy pouze logické, že byl evidován jako neopravitelný. Záznam o škodě pocházel z listopadu loňského roku. To vyvolalo další otázky: jak se vůbec někomu mohlo podařit opravit tak značně poškozený vůz za pouhé 3 měsíce? A jak je možné, že se oprava zdařila za výrazně nižší cenu, než jaká připadala do úvahy?

Dodgy Cars samozřejmě nedokázali prokázat, že prodejní cena inzerovaného vozu je nesmyslně nízká, neboť u mnoha náhradních dílů se k jejich ceně ani nedopátráte – nejsou k dispozici (například LED Matrix světlomety nejsou skladem ani u autorizovaných prodejců náhradních dílů) a proto není známa jejich tržní cena. A pak si Dodgy Cars všimli jednoho detailu, který celý příběh posunul na úplně jinou úroveň.

Lekce o významu sociálních sítí

Pokud se pozorně podíváte na fotografii vozu, který byl nabízen k prodeji a na fotografii poškozeného vozu, možná si všimnete toho, že poškozený vůz má doplněk v podobě panoramatického střešního okna. Jenže vůz nabízený k prodeji panoramatické střešní okno nemá. Jak je to možné?

Snímek z Facebooku o zcizeném voze Audi Q7

Po několika hodinách se naplno projevil dosah sociálních sítí. Za normálních okolností by se na to asi nepřišlo, ale jak se říká: náhoda je blbec…

Jeden z diskutujících do vlákna o podezřelém voze zkopíroval upozornění, jež bylo na Facebooku zveřejněno v jiné skupině a v němž smutný bývalý majitel vozu Audi Q7 3.0 V6 z roku 2018 upozorňuje na fakt, že mu byl jeho vůz odcizen a pokud by snad někdo vůz někde zahlédl…

V tomto okamžiku dostal tento příběh docela komediální rozměr – a zároveň do sebe začaly zapadat jednotlivé detaily stejně, jako je tomu v populární hře Tetris. Takže jak se to celé stalo?

Někdy na podzim roku 2022 byl požárem zničen vůz Audi Q7 s registrační značkou LL19VXV a stal se z něj nepojízdný vrak. Tento vrak byl následně prodán v aukci na náhradní díly, za £2800. Škodní událost nebyla nahlášena pojišťovně k likvidaci, a díky tomu nebyl zaveden záznam do registru škod HPI, s nímž pracují pojišťovny a prodejci. Na jiném místě kdesi v Anglii byl zcizen takřka identický vůz, o rok mladší, s registrační značkou KV68SVF. Po třech měsících je ohořelý vůz zázračně a neuvěřitelně rychle opraven a objevuje se v nabídce prodejního portálu Autotrader.co.uk, za cenu podezřele nízkou, s velmi nízkým počtem najetých mil, s původním VIN kódem a původními registračními značkami. Kruh se uzavřel.

Vlastně “by se uzavřel”, nebýt pozornosti nadšenců z Facebooku a shody náhod, díky níž se ve stejném vlákně objevilo upozornění na chybějící střešní okno a kdyby se ve stejném vlákně díky pozornosti diskutujících neobjevila kopie upozornění na zcizený, takřka identický vůz.

Prodejce tvrdí, že o ničem neměl ani potuchy, neboť mu byl vůz nabídnut do prodeje jako odhlášený z provozu a tudíž nepovažoval za nutné prověřovat historii vozu.

Odkaz na příspěvek na Facebooku: Facebook

A jako již tradičně, na závěr jedno video z YouTube k dané problematice:

Leave a Reply