31 července, 2021

Zajímavosti ze světa dopravy

Letiště Heathrow zavedlo novou odletovou taxu, jejím účelem je zmírnit provozní deficit

Management londýnského letiště Heathrow se rozhodl přidat do struktury letištních poplatků nový, který se dotkne pouze cestujících na odletu.

Poplatek £8.90 (oficiálně je poplatek nazván jako United Kingdom Exceptional Regulatory Charge) bude od Dubna 2021 přidán k ceně každé letenky, zakoupené pro odlet z Heathrow. John Holland-Kaye, výkonný ředitel letiště zavedení sazby obhajuje tím, že loňský rok byl nejtěžším rokem v historii letiště Heathrow vůbec, a tento poplatek má sloužit výhradně ke zmírnění finanční ztráty, která za loňský rok dosáhla výše 2 miliard liber šterlinků.

Netrvalo dlouho, a několik hodin po oznámení zavedení poplatku se do managementu letiště tvrdě opřel předseda sdružení „Nechceme třetí ranvej“, Paul McGuinness:

Je zjevné, že letecké společnosti na celém světě si během loňského roku „sáhly“ na dno. To ovšem neomlouvá neschopnost finančních manažerů letiště Heathrow, kteří odsouhlasili vyplácení dividend, zadlužili společnost vysokými půjčkami a ani nebyli schopni vytvořit dostatečně silný finanční rezervní fond. A nyní zavádí extra poplatek, který má pomoci krýt finanční ztráty? Neuvěřitelné!

Neověřené informace, jež kolují mezi znalci letecké dopravy pak naznačují, že příkladu letiště Heathrow hodlají následovat i ostatní britská letiště.

%d bloggers like this: