Velká Británie je zemí netušených možností a skvělých úspěchů. Šest měsíců poté, co svět obletěly první, velmi nesmělé informace o jakési nákaze a jejím šíření a takřka tři měsíce poté, co vláda Spojeného Království uvalila na své občany kletbu v podobě striktních omezení pohybu občanů v rámci státu; se na letišti Londýn Heathrow podařilo dne 21. Května uvést do provozu kamery s termálními čidly, jež mohou měřit teplotu lidského těla a naznačit tak případnou přítomnost nakažlivého onemocnění v těle konkrétního cestujícího.

Nic méně, sarkastický perex je nutné uvést do správné souvislosti. Vzhledem k faktu, že od minulého týdne je celistvost Spojeného Království – jemně řečeno – rozpolcena, alespoň co se omezujících nařízení týče (v Anglii došlo k uvolnění restrikcí pohybu osob, zatím co na území Walesu a Skotska omezení prozatím platí…), pak tento krok dává všem kritikům premiéra “BoJo” Borise Johnsona jasně najevo, že vláda Spojeného království třímá “žezlo správy země” pevně v rukou a nějaký “koronavirus” je fakt nemůže rozhodit.

Do popsaného schématu pak vůbec nezapadá laxní přístup kontrol v přístavech, kde nejen, že není kontrolována teplota osob vstupujících na území Albionu, ale ani není vyžadováno potvrzení o negativních testech na Covid-19. A samozřejmě, skeptik a rýpal by mohl naznačit, že ani na jiných letištích, která svým provozem patří k těm, která přijímají na vstupu do země cestující z jiných, možná i rizikových zemí (například dnes na letišti v Manchesteru odbavili na přistání let z dánského Billundu, či let z Paříže) žádná opatření, jak eliminovat a zamezit vstup na území Spojeného království osobám, jež mohou vykazovat příznaky onemocnění, nemají, tak co…

No, vlastně nic.

V době, kdy není problém na jakémkoliv internetovém obchodě ve světě zakoupit sobě domácí kameru za “pár šupů”, s ad-hoc konektivitou na domácí Wi-Fi síť a s možným nastavením zobrazení termálního spektra; je na pováženou, že celostátní deníky oslavují zprovoznění kamery se zobrazením termálního spektra na jednom z mnoha letišť v zemi.

Ale jak už jsem naznačil v perexu: Spojené království je zemí netušených možností a skvělých úspěchů. Jen tak dál!

Leave a Reply