Hned následující den po svátečním “dlouhém” víkendu, který byl po celém Spojeném království věnován oslavám 70. výročí panovnictví královny Alžběty II., dojde na “krev”: přes 4000 zaměstnanců londýnského metra vstoupí v pondělí, 6. června do 24 hodinové stávky.

Důvodem pro vyhlášení stávky je dle tvrzení odborové organizace RMT neúspěch ve vyjednávání odborářů s vedením organizátora městské a příměstské hromadné dopravy v Londýně a jeho okolí, TfL (Transport for London). Odboráři při jednáních požadovali nárůst mezd a omezení propouštění zaměstnanců. Zástupce odborové organizace Mick Lynch k tomu uvedl:

TfL má snahu propustit 600 zaměstnanců metra. Naši členové nejsou ochotni s takovým jednáním souhlasit. Sadiq Khan (-stávající primátor metropole-) by se měl věnovat tomu, jak dovést naši dopravní infrastrukturu do 21. století – například silnějším tlakem na vládu, která je zodpovědná za financování dopravní infrastruktury. Místo toho jen hledá, kde koho propustí…

Zítřejší stávka se velmi citelně dotkne zejména centrální části Londýna, kde by měla být uzavřena většina stanic metra – ovšem s výjimkou stanic na trase nově otevřené Elizabeth line, která není v provozní dikci TfL. Přesný seznam stanic, jež budou stávkou dotčeny a uzavřeny zatím není znám.

Lze tedy očekávat, že během zítřejšího dne dojde k totálnímu kolapsu silniční dopravy centru Londýna. Stejně tak lze očekávat, že příměstská vlaková doprava, London Overground, bude využita na maximální možnou kapacitu. A problémy s maximálním kapacitním využitím lze předvídat i u dopravy autobusové.

Na videu jsou záběry, pořízené redaktory deníku Evening Standard z letošního března.

Leave a Reply