Nízkonákladový letecký dopravce Wizz air čelí po svém “nástupu” na vnitrostátní letecké linky v Norsku ostré kritice ze strany tamějších odborových organizací, jež sdružují letecký personál.

Oddbjørn Holsether, šéf odborové organizace Pilotforbundet, Foto Norwegian Air Shuttle

Nejsilnější kritika pak zaznívá ze strany odborové organizace Pilotforbundet, jedné z odborových organizací, která sdružuje piloty dopravních letadel. Vedoucí této odborové organizace Oddbjørn Holsether zorganizoval protestní akci, v jejímž rámci členové této odborové organizace seznamovali cestující veřejnost se svými názory na působení dopravce Wizz air v Norsku.

Odborářům se nelíbí přístup vedení Wizz airu k případnému založení odborové organizace – podle Holsethera se Wizz air brání jakékoliv možnosti vzniku odborové organizace v rámci firmy. Holsether se ve stejně negativní konotaci zmínil o špatných pracovních podmínkách, jež jsou dopravcem nastaveny a považuje je za nepřijatelné:

Mnoho cestujících vidí jen nízkou cenu letenky, ale zapomínají, že tato se musí někde projevit – v nízkých mzdách personálu dopravce a špatných pracovních podmínkách. A jediným, kdo může tuto situaci změnit, je cestující – tím, že bude bojkotovat dopravce, který využívá dumpingové ceny a nerespektuje základní lidská práva.

Holsether dodal, že odborová organizace Parat, která sdružuje zaměstnance obchodu a průmyslu, hodlá oficiálně požádat norské policejní složky o prošetření, zda dopravce Wizz air dodržuje zákony, které se přímo dotýkají zaměstnanců, kteří na území Norska pracují, avšak nejsou v Norsku rezidenty.

Holsether dodal, že zákonou povinností zaměstnavatele je vyplácet zaměstnancům zákonem stanovenou minimální mzdu – při čemž panuje obava, že Wizz air tuto povinnost nedodržuje.

Odborová organizace Pilotforbundet v minulosti zažalovala nízkonákladového dopravce Ryanair ze stejných prohřešků, norský Nejvyšší soud jejich žalobu uznal.

Leave a Reply