“Jsem znechucený tím, jak neuvěřitelný hluk panuje v blízkosti letiště Gatwick”, nechal se minulý týden slyšet člen britského parlamentu , Nick Herbert.


Stalo se tak v okamžiku veřejné rozpravy, která řešila zkušební období upravených letových tras v blízkosti Londýna. Toto zkušební období slouží k tomu, aby mohlo být přesně určeno, která letová hladina a který koridor bude nejlépe vyhovovat nejen provozním, ale i bezpečnostním požadavkům poté, co bude do provozu uvedena nová přistávací a vzletová dráha.
Celá situace je poněkud zvláštní. Lidé se diví tomu, že je v blízkosti letiště hluk. Jiní lidé se prozměnu diví tomu, že se ti první diví i přes fakt, že o  přítomnosti letiště museli vědět ještě před tím, než se do dané lokality nastěhovali.
Situace je ne nepodobná situaci obcí, které jsou svojí polohou blízké letišti Praha Ruzyně. Tedy Hostouň, Dobrovíz, Jeneč, Horoměřice, Přední a Zadní Kopanina – z nějakého ne příliš jasného důvodu jsou obyvatelé těchto obcí přesvědčeni o tom, že viníkem jejich nepohodlí je letiště. A z jejich argumentace se záhadně vytrácí jakýkoliv náznak vlastní zodpovědnosti za rozhodnutí, jihž se v minulosti dopustili – a tím samozřejmě směřuji k rozhodnutí usadit se zrovna v některé ze jmenovaných obcí. Již tentkrát si museli být vědomi hluku, který se prostě v blízkosti letiště nutně objevuje.
Obyvatelé obcí Charlwood, Norwood Hill, Newdigate a dalších, si daný stav věci uvědomují a s přítomností letiště jsou smířeni – vědí, že právě letiště Gatwick je jedním ze zásadních zaměstnavatelů v regionu a rozvoj letiště nutně znamená více pracovních míst a vyšší daňový výnos pro dané obce a pro město Gatwick samotné. Hluk je sice nevítanou, avšak bohužel nezbytnou součástí existence regionu.
Otázkou zůstává, co z toho není schopen poslanec Herbert pochopit. A stejnou otázku by měl někdo položit i obyvatelům zmíněných obcí v blízkosti pražské Ruzyně.

Leave a Reply