Ruský národní letecký dopravce Aeroflot reviduje objednávky na dodávku nových letadel u obou hlavních výrobců: Airbus Industries a Boeing.

Důvodem je fakt, že Aeroflot se rozhodl převzít do svého vlastnictví 35 letadel, jež zbyly po v loňském roce zkrachovalém konkurentovi Aeroflotu, společnosti Transaero.
V celkovém součtu by se mělo jednat o 2 dopravní letadla typu Airbus A321 (EI-VKO a EI-LED) , 13 kusů dopravního letadla Boeing 737-800 NG a prozatím neupřesněného počtu letadel typu Boeing 777 a Boeing 747. S nastalou situací, kdy se část flotily letadel zkrachovelého Transaera přesune do aktivní služby u Aeroflotu, vedení státního ruského dopravce se rozhodlo zrevidovat svůj zájem o 22 Airbusů A350 a stejný počet letadel typu Boeing 787, jež má Aeroflot v aktivních rezervacích u obou výrobců. Výkonný ředitel Aeroflotu, Giorgio Callegari, k tomu řekl:

Bylo by od nás velmi neprofesionální, kdybychom po převzetí části flotily Transaera dělali, jako že se nic neděje – opak je pravdou. Je to nová situace a musíme na ni nějakým způsobem reagovat.

Podle předběžných plánů Aeroflotu budou stroje, převedené od Transaera, létat na vnitrostátních letech, uvažuje se o destinacích Chabarovsk, Vladivostok a na poloostrov Kamčatka.
Zvláštní kapitolou je pak vlastní úpadek dopravce. Podle dostupných zpráv z ruského tisku, se bankovní instituce včele s bankovním domem  Sberbank, u kterých je evidována většinová část závazků Transaera, delší dobu snažily dosáhnout dohody o restrukturalizaci společnosti, avšak bezvýsledně. Zásadně proti byl ministr financí, jemuž zdatně – s pomocí politických tlaků – sekundoval právě Aeroflot, kteří se snažili prosadit okamžité odebrání všech licencí Transaera, nezbytných k provozování letecké dopravy, a k uzemnění všech letadel k 30. září loňského roku. Teprve až na nátlak vicepremiéra Igora Šuvalova bylo dojednáno, že Transaero zachová aktivní provoz do 2. října  a vlastní proces úpadku bude dořešen k poslednímu dni října roku 2015. V listopadu roku 2015 pak Aeroflot vydal prohlášení, že je připraven převzít do svého vlastnictví 75% akcií Transaera a ihned uhradit dluh ve výši 4 miliard dolarů.

Leave a Reply