Malý krůček pro leteckou dopravu, velký krok pro Mitsubishi Heavy Industries – i tak by se dal parafrázovat podpis na smlouvě se společností Aerolease, díky níž se Mitsubishi Regional Jet objeví na leteckém nebi v USA.


Podpis na smlouvě totiž naznačuje, že dopravní proudový letoun Mitsubishi Regional Jet má dost velkou naději na umístění ke konkrétnímu dopravci (dopravcům) – a fakt, že součástí smlouvy je i opce na dalších 10 kusů téhož dopravního prostředku tuto naději více-méně podtrhuje.
Což je malinko zvláštní – dalo by se totiž předpokládat, že MRJ, v němž nalezne sedadlo celkem 88 cestujících (v nejvyšší konfiguraci), nebude mít na US trhu ani tu nejmenší šanci proti dvojici konkurentů Embraer (E-Jet family) a Bombardier (CRJ family), s nimiž bude v konkurenčním prostředí hrát ani ne tak druhé, jako spíše deváté housle.
Nic méně – smlouva byla podepsána a pro Mitsubishi Heavy Industries to může být do budoucna opravdu velmi zajímavý okamžik. Pokud se totiž podaří na silně konkurenčním trhu prosadit – byť menšinově, samozřejmě – proti zmíněným konkurentům, mohla by to být pro daný letoun pravděpodobně klíčová reference pro případné zákazníky v Evropě. A zde by byl MRJ přímým konkurentem ruskému proudovému letounu Suchoj Superjet 100, jehož výrobce se taktéž snaží prosadit na nebi nad západní Evropou.
Mitsubishi RJ 90 má na letošní léto v plánu provozní letecké testy ve Spojených státech Amerických, dodávka pro Aerolease pak naběhne v roce 2018. Výrobce má podepsány objednávky na celkem 223 kusů MRJ 70/90, při čemž nejvíce kusů má (pravděpodobně) rezervován dopravce ANA (All Nippon Airways).

Leave a Reply