Aktuální podpis memoranda o porozumění mezi společností Airbus a leasingovou společností Air Lease Corporation (ALC) ze Spojených států znamená, že Airbus oficiálně spustí program výroby nové, dálkové verze inovovaného typu A321neo.


Americká leasingová společnost se zavázala odebrat 60 těchto strojů již v loňském roce, kdy byla mezi těmito partnery podepsána na veletrhu letecké techniky ve Farnborough první dohoda. Podpisem nového memoranda navýšila svůj závazek na celkem 90 strojů a stane se tak prvním odběratelem tohoto typu.
Airbus A321neo ve verzi LR (s dlouhým doletem) bude mít maximální vzletovou hmotnost 97 tun a dolet 4,000 námořních mil, tj. zhruba 7500 km při plném obchodním zatížení 206 cestujících ve dvou cestovních třídách, což znamená, že se bude jednat o letadlo s největším doletem ve své kategorii (narrow body – letadla s jednou uličkou). Poté, co skončila výroba letadla Boeing 757, chyběl v nabídce výrobců letadel obdobný typ, který by dovoloval provoz na transatlantických linkách a měl tak potenciál oslovit nový segment trhu.

Airbus A321neo (c) Airbus, 2013

Airbus A321neo
(c) Airbus, 2013

Vzhledem k absenci přímé konkurence mezi letadly této kategorie očekávají obě strany memoranda, že zavedení dálkové verze letadla z rodiny A320 osloví nové zákazníky z řad leteckých společností a nabídne jim techniku, která v kombinaci komfortu, ekonomiky provozu a doletu otevře nové možnosti pro další rozvoj nabídky produktů a služeb koncovým uživatelům.
A321neo ve verzi LR se od standardní verze tohoto typu odlišuje tím, že bude mít nové motory, dodatečnou palivovou nádrž v přední části letadla a drobnými úpravami křídel a trupu. První stroje by měly být dodány v roce 2019.

Leave a Reply