Dokument britské BBC v osmi minutách shrnuje pozitiva i negativa budoucí vysokorychlostní tratě HS2, která povede z Londýna přes Birmingham do Manchesteru a Leedsu.


BBC se i v tomto případě drží svých standardů, a tak na rozdíl od českých zájmových organizací a sdružení, jež českou veřejnost zasypávají množstvím objektivních, nadšeně znějících informací o nezpochybnitelných výhodách VRT, BBC v osmi minutách shrnuje jak klady, tak i případné zápory, jež s výstavbou VRT mohou souviset.
Příznačným detailem budiž fakt, že BBC zaměřila svoji pozornost na Španělsko, a nikoliv Francii – osobně jsem tento detail vnímal jako drobné překvapení, neboť průkopníkem ve výstavbě VRT v Evropě byla právě Francie s projektem TGV. Možná, že již v době uveřejnění oné krátké reportáže – tedy v květnu roku 2013 – redaktoři BBC tušili, že s provozem rychlovlaků ve Francii není vše úplně v pořádku.
Na tomto místě je nutné podotknout, že výstavba vysokorychlostní železnice je z našeho pohledu nutná, nelze pomíjet fakt, že v rámci železničních evropských koridorů TEN-T jí budeme muset postavit. Co ovšem považujeme za naprosto nepřijatelné, je chování některých nevládních organizací a různých spolků, které pravidelně předkládají veřejnosti velmi pochybné analýzy, u kterých neexistuje přesné pojmenování zdrojů, ze kterého tyto zájmové kroužky čerpají. Takové postupy popularitě VRT rozhodně neprospívají – škoda, že si tento jemný detail dotyční neuvědomují…
Nicméně, pokud se zajímáte o vysokorychlostní železnice, tento krátký dokument Vám můžeme jen doporučit. Je z něj jasně patrné, jaké informace by měly být veřejnost v ČR předkládány právě v souvislosti s budoucí výstavbou VRT.
Dokument BBC je v původním znění, bez českých titulků.

Počet Komentářů: 3

  • Hledal jsem na netu a nenašel jsem žádné titulky. Nejsem zrovna dobrý angličtinář. Nemohl by někdo přeložit aspoň ty anglické titulky. Hodně by to bodlo a udělal bych si aspoň i druhý obrázek na VRT. Díky moc

    • Bohužel se obávám, že znalosti redaktorů nesahají tak daleko, abychom uměli “napasovat” titulky do Youtube… Ale určitě se pozeptáme, zda by taková možnost přicházela do úvahy.

Leave a Reply