2. Března 1969 vzlétl ke svému prvnímu, zkušebnímu letu nadzvukový letoun Concorde 001 – a byla to sláva vskutku veliká, která skoro hvězd se dotýkala (eufemisticky řečeno). Když pak 26. Listopadu 2003 vzlétl jiný Concorde (registrace G-BOAF) k historicky poslednímu letu tohoto typu letadla vůbec, z londýnského letiště Heathrow do Bristolu, nejedno oko fanouška letecké dopravní techniky zvlhlo od pláče (zcela neeufemisticky řečeno).

A i když všichni známe ono otřepané přísloví “nevstoupíš dvakrát do stejné řeky…”, tak v tomto případě je docela velká šance, že přesně “to” se stane – tedy alespoň by mělo dojít na onu první, v perexu popsanou část: na rok 2021 je naplánován vzlet nového typu nadzvukového dopravního letadla, Overture.

overture supersonic aircraft

Supersonic Overture, Boom Technologies Inc

Ale ještě před tím americká společnost Boom Technologies Inc. 7. Října 2020 představí plně funkční prototyp XB-1 (nepřipomnělo vám to něco? Mě tedy ano: Ikarie XB-1, dávali to kdysi v televizi…), který není předchůdcem typu Overture – podle slov zakladetele a šéfa firmy, Blake Scholla, se jedná o funkční stroj, který má demonstrovat možnosti nadzukových letounů v podání soudobé techniky. Dokonce zájemcům nabízí možnost sledovat tuto událost online, stačí když se předem zaregistrujete.

Jedno si ale musíme říci hned zkraje – aby nedošlo k nějaké mýlce: vzhled nadzvukového dopravního letadla Overture je – jedním slovem – krásný. A “konkordovský” – i když u stroje tohoto typu se asi nic moc nového vymyslet nedá. Nic méně je faktem, že při prvním pohledu na – například – motory vás asi napadne to samé, co napadlo mě: “to vzali ze skladu náhradních dílů po Concorde?”.

Na webu výrobce je docela hodně obrazových materiálů, nechybí ani videa z dosavadního průběhu montáže typu XB-1 a naopak je na webu kriticky málo technických informací o typu Overture, který nás všechny asi zajímá mnohem více, než XB-1.  Na druhou stranu nepopírám, že už jen samotné vizuály stojí za kouknutí:

Vizualizace interiéru all-business-class typu Boom Overture, Boom Technologies Inc

Nic méně aby nedošlo k mýlce: firma Boom Technologies a její lidé nejsou žádná “ořezávátka”– stačí si projít seznam projektů, na nichž se firma podílela, a každému musí být jasné, že lidé v této firmě asi opravdu velmi dobře vědí, co dělají a jak to dělají. A seznam firem, se kterými spolupracují, je velmi silným argumentem pro alespoň fandovské uznání, když už ne přímo o důvěru.

Co myslíte: Vyjde to? Vrátí se “Concorde” na nebe?

Leave a Reply