Pokud jste byli zvyklí při svých cestách po světě využívat služeb British Airways s odletem z terminálu 5 londýnského Heathrow, zbystřete.


BA totiž přesunula část svých dálkových letů na terminál 3 – zatím co jiné dálkové lety budou stále létat z terminálu 5.
Tento nenápadný kolotoč má na svědomí zrušení provozu na dnes již bývalém terminálu 1, odkud British Airways své dálkové lety operoval před tím, než byl otevřen terminál 5, který se stal novým “domovem” dálkových letů British Airways.
No a protože terminál 5 není nafukovací – a kapacitou přestává stačit, rozhodlo se vedení BA část letů ponechat na terminálu 5, část letů přesunout na terminál 3 a část letů operovat z letiště Gatwick.

Pokud tedy míříte na svých cestách do Miami, Phoenixu, Las Vegas, Denveru, Vancouveru, Kapského Města, Akkry nebo Nairobi, pak právě Vás se ona změna týká především.

Panuje zde jisté riziko, že tato změna se neobejde bez případných zádrhelů: British Airways a její sesterská společnost Iberia mají za svůj domovský terminál právě terminál 5. Tedy většina evropských letů i mimoevropských letů začíná a končí na tomto – poměrně novém – terminálu. Díky nynějšímu přesměrování části letů na terminál 3 bude nutné “přepravit” zavazadla cestujících, kterých se změna terminálu dotkne, z terminálu 5 na terminál 3. A i když Ian Howick, manažer na letišti Heathrow, který má Iberii a BA na starosti tvrdí, že:

posílili jsme zásadním způsobem proces přesunu zavazadel mezi terminály 5 a 3 tak, aby nedocházelo ke ztrátám, či ke zdržení u zavazadel, jež musí být přesunuty na jiný terminál,

bude zajímavé sledovat, jak se tvrzení projeví v praxi – vloni došlo k závadě na přepravním systému zavazadel terminálu 5, která uvrhla tisíce cestujících ve zmatek. Letos na jaře pak došlo ke dvěma závadám na elektroinstalaci – opět na terminálu 5, což postihlo – stejně, jako v předchozím zmíněném případě – tisíce cestujících. Je tedy zjevné, že jakkoliv je terminál 5 nový (do provozu uveden v roce 2008), jeho existence v křehkém letištním ekosystému není rozhodně bezproblémová.
Tradičně “anglicky” bezproblémová byla prezentace zprovoznění terminálu 5 – a zde je na místě složit poklonu National Geographic, která umí dokumentární filmy opravdu dokonale:

Leave a Reply