Britské Monarch Airlines, jeden z nejstarších leteckých dopravců s více jak 50-ti letou tradicí, dnes prostřednictvím CAA (Civil Aviation Authority) požádal o ochranu před věřiteli a zároveň s okamžitou platností přerušil veškerý provoz, včetně doplňkového prodeje dovolenkových balíčků.

Firma, která byla založena v roce 1967, se již přes rok potýkala s finančními problémy (článek DM najdete zde), nedokázala ani přes štědrou finanční podporu 165 miliónů liber šterlinků z loňského roku, najít investora, s jehož pomocí by přečkala krušné časy. Proces nucené správy, ve Velké Británii znám pod pojmem “administration”, se dotkne následujících firem:

  • Monarch Airlines Ltd
  • Monarch Holidays Ltd
  • First Aviation Ltd
  • Avro Ltd
  • Somewhere2stay Ltd

Brian Strutton, zástupce britské odborové organizace BALPA (British Airline Pilots’ Association), pro tisk uvedl:

Všichni piloti britských aerolinek jsou dnes v myšlenkách spolu s našimi kolegy z Monarch Airlines, pro něž je tato situace velmi těžká. Je zjevné, že budou čelit zásadním problémům s možnou ztrátou zaměstnání. Situace je pro ně o to těžší, že mnozí z nich strávili u Monarch Airlines celou svoji kariéru.

Dopravce měl svoji základnu na letišti Luton International Airport, které je známé i českým cestujícím díky převažující frekvenci nízkonákladových leteckých dopravců, charterových dopravců a soukromých Biz-Jet dopravců. Mimo Luton pak dopravce Monarch Airlines využival letišť Leeds-Bradford, Gatwick, Manchester a Birmingham. V jeho flotile dopravních letadel jsou letadla typu Airbus A320 (10) a A321 (25), Boeing 737NG (1).
CAA je momentálně v jednání s dopravci, kteří by mohli nahradit výpadek plánovaných letů Monarch Airlines a dopravit zpět do Velké Británie přibližně 110 tisíc turistů ze zahraničních destinací.
Jaké bude pokračování Monarch Airlines není v tuto chvíli vůbec možné předvídat. Zásadním problémem, který před případnými zájemci o koupi Monarch Airlines stojí, je probíhající jednání britské vlády a Evropské Unie o odstoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z EU (Brexit), při čemž nikdo netuší, jaký bude výsledek těchto jednání a hlavně: jaká bude pozice britských firem vůči EU a s jakými pravidly bude UK s EU obchodovat – což se samozřejmě dotkne i letecké dopravy – a nejen té.

Leave a Reply