To, že BBC a produkční společnosti, jež se v dnešní době věnují propagaci železnice, své řemeslo umí, víme. Jak to ale vypadalo v minulosti?

Po pravdě řečeno, ještě lépe. Přeci jen, v dnešních dokumentech je znát snaha “dotlačit” diváka přesně tam, kde jej produkce chce mít. V minulosti to však bylo o dost jinak.
V roce 1947 došlo ve Velké Británii ke znárodnění železniční dopravy a na scénu nastoupil “národní” dopravce, společnost British Railways. Poválečná doba byla zlá a těžká nejen pro země bývalého sovětského bloku – i na západě se museli nejprve vzpamatovat z následků 2. světové války, jež měla devastující účinky na všechny a na vše, čeho se dotkla. British Railways, coby státem vlastněný a řízený dopravce, měl dopomoci ke konsolidaci veřejné hromadné dopravy v tehdejší Velké Británii.
A protože Britové jsou pověstní svojí pečlivostí, vniklo za tímto účelem televizní studio – British Transport Films, které nebylo řízeno ministerstvem dopravy, jak by sám název naznačoval. Nikoliv. Studio bylo přímo řízeno British Railways, čímž bylo zcela jasné, že maximum prostoru bude věnováno dopravě železniční. Samozřejmě, že i ostatní druhy dopravy měly v dokumentární tvorbě British Transport Films své místo, ale železnice byla onou pomyslnou “bohatou a protěžovanou nevěstou”.
Podařilo se mi najít na YT dokument, který je ojedinělý tím, že vznikl sice pod taktovkou dokumentárního studia britských železnic, ale to bylo vše – autoři dostali zcela volnou ruku v tom, jak onen dokument bude vypadat. Výsledek? Překvapivý. Opravdu.
Zaprvé, jeho nespornou výhodou je fakt, že obsahuje minimum mluveného slova – je tedy opravdu jedno, kdo jej sleduje. Zadruhé, je doslova a do písmene syrový – prostě někde byly kamery, někde se něco dělo a někdo to nějak zfilmoval. A i když je v onom dokumentu sem tam občas viditelná ruka režiséra, celek působí velmi autenticky, nenásilně. A zatřetí, dokumentuje éru šedesátých let, kdy už bylo více-méně jasné, že parní trakce ve velké Británii skončí. Dokument tedy v poměrně solidní obrazové kvalitě zachoval odkaz “párovek” i pro nás, později narozené. Konečně začtvrté: celé to má délku lehce přes třicet minut – ideální stopáž, která nenudí. Dokument vznikl v roce 1961.
Takže speciální dávka historie, věnovaná čtenářům našeho magazínu: TERMINUS.
Podotek: pokud by se video na YT nechtělo přehrát z licenčních důvodů, ozvěte se – zařídím jeho “věčnost” na našem serveru.

Leave a Reply