Nebetyčná smůla provází leteckého dopravce Malaysia Airlines. Dnes tato společnost ztratila druhý letoun – během jednoho roku.

Před necelým půl rokem zmizel letoun Boeing B777-200 na letu z Kuala Lumpur do čínského Pekingu, dodnes nebyly nalezeny žádné stopy, kam se letoun poděl a k čemu vlastně došlo, proč se ztratil.

Dnes, ve 1515 středoevropského času, došlo k havárii letu MH 17, který letěl z nizozemského Amsterdamu do Kuala Lumpur. Stroj Boeing 777-200 se zřítil nedaleko hranic Ukrajiny s Ruskou federací. Na internetu se lze dočíst spekulace o možné příčině havárie: údajně mohl být letoun sestřelen jednou ze stran, jež jsou spolu ve válečném konfliktu. Vedení aerolinek prozatím vydalo velmi krátkou a velmi obecnou tiskovou zprávu:

Released at 12:30am/18 July 2014

Malaysia Airlines confirms it received notification from Ukrainian ATC that it had lost contact with flight MH17 at 1415 (GMT) at 30km from Tamak waypoint, approximately 50km from the Russia-Ukraine border.

Flight MH17 operated on a Boeing 777 departed Amsterdam at 12.15pm (Amsterdam local time) and was estimated to arrive at Kuala Lumpur International Airport at 6.10 am (Malaysia local time) the next day.

The flight was carrying 280 passengers and 15 crew onboard.

More details to follow.

Tato velmi tragická událost může mít i vliv na budoucnost aerolinek Malaysia Airlines, dvě tragické nehody v průběhu jednoho roku (byť nezaviněné – alespoň prozatím), může otřást důvěrou v takového dopravce natolik zásadním způsobem, že se z dané situace již nikdy nevzpamatuje.
Situaci sledujeme a budeme Vás dále informovat.
AKTUALIZACE 19:54
Podle zdrojů blízkých BBC byl letoun Malaysian Airlines považován ruskými pro-separatisty za ukrajinský vojenský transportní letoun, proto byl vydán příkaz k jeho sestřelení. Ruská strana tuto spekulaci dle BBC nijak nekomentovala.
AKTUALIZACE 2020
Na stránkách ruského deníku Kommersant.ru byly zveřejněny fotografie z místa tragédie. Na Youtube se objevují nesmyslná videa, parazitující na této tragédii. Zatím žádná reakce z Ruských vládních zdrojů.
AKTUALIZACE 2040
Letecká společnost Emirates zrušila veškeré lety na Ukrajinu. Let z Dubaje do Kyjeva, který byl již na cestě, musel obrátit zpět do Dubaje.
AKTUALIZACE 0040
ČSA zajistili změnu letových tras u většiny letů, které mají cílovou destinaci na Ukrajině. V průběhu čtvrteční noci byl uzavřen vzdušný prostor nad východní Ukrajinou. Letecké společnosti, které využívají letové koridory nad Ukrajinou již oznámily, že přes Ukrajinu létat nebudou a změní trasování letů. Údajně byly nalezeny i tzv. “černé skříňky” z havarovaného letadla – tedy jak Flight Data Recorder, tak i Cocpit Voice Recorder. Obě jsou však v držení ruských separatistů a je otázkou, zda se k nim vyšetřovatelé dostanou a kdy.

Leave a Reply