Úřad pro civilní letectví Taiwanu potvrdil informaci taiwanských sdělovacích prostředků, že dnes ráno došlo k nehodě letadla ATR-72 společnosti TransAsia Airways. Stroj se zřítil do řeky Neelung River v části Taipeje Nangang poté, co došlo ke kontatku s visutým mostem.


Letalo, na jehož palubě bylo 53 cestujících a 5 členů posádky startovalo z letiště Taipei Songshan 10:52 dopoledne místního času a směřovalo na Kinmen ostrovy, ale po deseti minutách letu se zřítilo. Do 13.00 hodin se podařilo zachránit již 27 cestujících, ale 9 cestujících nehodu nepřežilo. Ostatní cestující se zatím stále nacházejí v letadle nebo na záchranných prostředcích v řece mimo letadlo. Mezi cestujícími na palubě byly 2 děti a zhruba 31 čínských turistů z provincie Xiamen. Při klesání těsně před nehodou zasáhlo křídlo letadla rovněž vozidlo taxi, které se právě v té chvíli pohybovalo po mostě. Řidič i zákazník byli zraněni a převezeni do nemocnice.  64
Příčina nehody prozatím není jasná, ale podle prvních informací se zdá, že motory stroje náhle ztratily výkon.  Podle dostupných zpráv se pilot se snažil klesání letadla kontrolovat, ale nepodařilo se mu zabránit střetu s překážkou.
Společnost TransAsia Airways vznikla v roce 1951 jako první soukromá letecká společnost na Taiwanu. Kromě toho byla aktivní jako zástupce zahraničních společností na ostrově a poskytovatel pozemního odbavení. V roce 1958 přerušila své aktivity na poli poskytování letecké dopravy a soustředila se zejména na poskytování služeb jiným leteckým společnostem. Letecké aktivity obnovila společnost v roce 1988, nejprve v oblasti charterové dopravy. Pravidelné linky společnost začala provozovat opět od roku 1995 a zaměřovala se především na domácí linky. Dnes společnost provozuje na třicet zahraničních linek, zejména do oblasti jihovýchodní a severovýchodní Asie a spojení s kontinentální Čínou.

Aktualizace – 0833

Na Youtube se jen několik desítek minut po ohlášení této havárie objevilo video, které údajně zachycuje poslední vteřiny letu stroje ATR72, v záběrech je viditelný kontakt s konstrukcí silničního viaduktu:

Aktualizace 13:31

Podle serveru CNN je od úřadů potvrzeno úmrtí 21 osob, dalších 17 je vážně zraněno. Taiwanský úřad pro bezpečnost leteckého provosu, ASC zatím žádné detaily o nehodě nevydal, ovšem svolal na 11:15 tamějšího času schůzi vyšetřovací skupiny, která bude mít za úkol vydat předběžnou vyšetřovací zprávu, včetně základních detailů.
Jak ASC uvedl, prozatím jsou jasně známa pouze tato fakta: letadlo francouzské výroby ATR72 se zhruba pět minut po vzletu stalo neovladatelným a po kolizi s konstrukcí silničního viaduktu se již neovladatelný zřítil do řeky, která v blízkosti viaduktu protéká. Letadlo vzlétlo k pravidelné lince z Taipei na ostrov Kinmen, let byl veden pod kódem GE235. Při pádu letadla byl poškozen i osobní automobil v němž cestovali dvě osoby – obě přežily s lehkými zraněními.

Zdroj: Twitter

Aktualizace 22:03

V pozdních odpoledních hodinách byly z trosek vraku letadla vyzvednuty obě černé skříňky, následně byly převezeny na taiwanský úřad vyšetřování ACS. Na vyšetřování nehody se bude podílet i tým francouzského BEA (Bureau d’Enquêtes et d’Analyses pour la sécurité de l’aviation civile), neboť letadlo, jež havarovalo, bylo francouzské výroby.

Leave a Reply