Provoz byl na dvě hodiny přerušen poté, co pracovníci pozemní služby letiště zjistili poškození malé části ranveje v důsledku vysokých teplot, jimž Velká Británie čelí poslední 4 dny.

Poškození ranveje v její malé části nebylo kritické, přesto se však vedení letiště rozhodlo dočasně přerušit veškerý letecký provoz. Část poškozené ranveje pak byla důkladně prohlédnuta a po zjištění, že na menší ploše ranveje došlo k vzedmutí povrchu, byla provedena oprava povrchu tak, aby bylo možné letecký provoz obnovit bez rizik pro pozemní provoz na letišti.

Pracovníci pozemní správy letiště u poškozené části ranveje Zdroj: BBC News

Provoz byl plně obnoven krátce před šestou hodinou večerní, doba uzavření provozu na letišti Luton tak nepřesáhla 3 hodiny. Přesto bylo nutné během oné doby přesměrovat 4 lety dopravce Ryanair na letiště Stansted; u dopravce easyJet došlo k přesměrování dvou letů taktéž na Stansted. Dopravce Wizzair danou situaci nijak nekomentoval.

Vysoké teploty se na celém území Velké Británie očekávají i dnes, s předpokladem, že bude překonán teplotní rekord z roku 2019, kdy ve městě Cambridge byla zaznamenána teplota 38,7 stupňů Celsia.

Leave a Reply