Sem – tam se nám v redakci stane, že při přípravě článku narazíme na zajímavost, z níž nakonec vzejde článek – zatím co původně zvažovaný materiál zůstane nevyužitý. Jako se tak stalo u tohoto článku.


Původně jsme měli v úmyslu napsat aktualitu na téma dálkových autobusů Setra, ale při hledání konkrétních informací jsme se díky koncernu Mercedes-Benz (ten má vazby jak na Setru, tak i na Thomas TBB) a jeho vlastnickou strukturu dostali až k výrobci autobusů Thomas TBB v USA (ano, uznáváme, je to malinko z ruky…). A jeho portfolio autobusů nás zaujalo natolik, že původní aktualita o autobusu Setra 431DT zapadla do archivu a z TBB se stal “main article”.
Mezi našimi čtenáři jsou i příznivci starých typů městských autobusů – k smrti milují tehdejší Karosy (např. B731), zatímco nový Crossway je nechávají zcela chladnými. Proč jim tedy neukázat lahůdku, byť je ze zámoří? Pro jasnější představu: stojíte na zastávce autobusu a čekáte na svůj spoj. Pak se před vámi zjeví stará Karosa ŠM11 a vy obdivně vydechnete. Nastoupíte a – zjistíte, že se nejedná o “starou” ŠM11-ku, ale o “novou starou” ŠM11-ku…
Thomas BB jde přesně tímto směrem. Autobusy, vyráběné touto firmou, mají onen původní, zastaralý vzhled, jak jej můžete vídat ve filmech z osmdesátých a devadesátých let minulého století. Ale uvnitř, uvnitř je vše nové. Něco ve smyslu vylepšené nostalgie. Ale dost už slov, protože slova nedokáží pojmout a popsat to, co můžeme vidět. Takže milí příznivci autobusů a těch starších zejména, kochejte se:
1000788_1950705_799_532_Thomas_Built_Saf-T-Liner_HDX_tbb_HDX_005_h
CRW_5637-copy_LG
bus_lg_school_minotour
STLiner_C2_Normal
TBB_Maintenance-Shelf_600px

Leave a Reply