Richardu Bransonovi, zakladateli impéria Virgin Group, lze vyčítat ledacos, ale určitě ne přístup a otevřenost k inovativním technologiím. Tudíž by nás tato aktualita neměla nijak překvapit.

Ve stručnosti jde o to, že Virgin Atlantic Airways Limited začnou používat v rámci údržby flotily letadel nové pomůcky, jež by měly do budoucna zcela vyloučit jakékoliv nároky na tištěné materiály, jež se týkají údržby a oprav letadel.

Proto firma začala tento týden testovat nasazení propojených technologií, jež mají jeden jediný úkol: zjednodušit, zpřesnit a zefektivnit celý proces údržby. K tomu si Virgin Atlantic pořídily sadu výrobků od japonského koncernu Sony – mobilní telefony Sony Xperia S3, tablety Xperia Z2, hodinky SmartWatch 3 a vizor SmartEyeglas Developer Edition. Jak tu má fungovat?
Technik se telefonicky dozvěděl, že má být součástí týmu, který bude zajišťovat určitou jednoduchou údržbu letadla. Zároveň mu vedoucí týmu pošle detaily naplánovaných úkonů – včetně časového rozvrhu. Tyto detaily si technik může překontrolovat na tabletu, který je přehlednější, než mobilní telefon. Na tabletu potvrdí, že je s plánem údržby obeznámen a jde na kafe. V okamžiku, kdy se blíží čas zahájení daného projektu, zavibrují mu na ruce hodinky SmartWatch, na jejichž displeji uvidí notifikaci, jež ho upozorní na fakt, že je čas odevzdat se plně požadované činnosti. Technik se zvedne od kávy, spokojeně dokluše do hangáru, vyštrachá se do letadla, usedne v kokpitu a nasadí si vizor SmartEyeglass, který mu zobrazuje nejdůležitější údaje o jednotlivých přístrojích, či komponentách, jimž je nutné věnovat pozornost. Pokud bude potřebovat podrobnější údaje o konkrétním systému, či komponentě, opět využije tablet, z nějž bude mít přístup k požadované dokumentaci. Tak takto nějak by to mělo fungovat.
Otázkou je, zda to opravdu takto fungovat bude. Což zatím nikdo netuší. Co je ovšem známo, tak informace, že testování těchto technologií od Sony bude probíhat na základně Virgin Atlantic na londýnském Heathrow a to po dobu osmi týdnů. S jistotou lze tedy alespoň říci, že technici Virgin Atlantic se do montérek převlečou pravděpodobně rychleji, než posbírají všechny potřebné elektronické doplňky. Svět se mění – a hraběnka z Granthamu by se velmi divila, kam až lidstvo došlo…

Leave a Reply