V době, kdy se palubní personál ČSA rozhoduje, zda vstoupit či nevstoupit do stávky, proběhla médii (zahraničními, samozřejmě…) drobná zpráva, jejíž podstatu vystihuje nadpis aktuality.

Dle portálu CTV News došlo poprvé za dobu existence nízkonákladového dopravce WestJet k dohodě mezi vedením společnosti a palubním personálem. Více, jak 3000 zaměstnanců projevilo formou hlasování svůj souhlas s tím, aby jejich zástupci podepsali s vedením WestJetu dohodu, která mimo jiné zahrnuje následující:

  • odpovídající příplatky palubnímu personálu (nad rámec platového výměru)
  • zaměstnavatel musí zajistit odpovídající zázemí pro palubní personál na všech provozovaných bázích
  • lepší standardizaci pracovních postupů
  • detailněji popsaná práva a povinnosti palubního personálu

Součástí této “kolektivní smlouvy” jsou i detaily ohledně mezd, jež budou palubnímu personálu vypláceny, avšak tyto informace nebyly po dohodě obou stran zveřejněny.
WestJet je kanadský nízkonákladový dopravce, operující zejména vnitrostátní spoje v rámci Kanady. Dopravce má za sebou více, jak dvacetiletou historii, během níž se dokázal etablovat jak na “domácí” (kanadské) půdě, tak i na zahraničních linkách do USA, kde zalétává zejména na Bahamské ostrovy a Havajské ostrovy. Pohledem do databáze leteckých dopravců zjistíme, že WestJet (ICAO: WJA, IATA: WS) provozuje flotilu letadel ze série Boeing  B737 NG (Next Generation): 13 kusů 737-600 – tedy varianta bez wingletů, 59 kusů 737-700 pro 149 cestujících a 35 kusů 737-800 pro 189 cestujících. V minulosti měl WestJet ve flotile i 8 kusů letadel Boeing 757, ty však byly postupně ze stavu WS vyřazeny a převzaty dopravcem Thomas Cook UK. V roce 2013 pak WestJet potvrdil objednávku na 4 kusy Boeing 767-300ER (Extended Range – zvýšený dolet), které by měl převzít v průběhu letošního léta. Zajímavostí také je, že WestJet je pravděpodobně jediným nízkonákladovým dopravcem, který nabízí na svých letech, kde je nasazen Boeing 737-700/800 zábavní systém IFE.

Multimediální zábavní systém (IFE) dopravce WestJet. Zdroj: Wikipedia, autor: Armando Davalos

Multimediální zábavní systém (IFE) dopravce WestJet. Zdroj: Wikipedia, autor: Armando Davalos

Leave a Reply