V roce 2014 jsem na stránkách tohoto magazínu uvedl aktualitu, v níž jsem zmínil poměrně inovativní přístup dopravce k řešení “papreless” možností při správě flotily letadel, kterou dopravce provozuje. Nyní, po zhruba dvou letech je zde další “úlovek”, který se easyJet přímo týká: nová mobilní aplikace Mobile Host.

V první řadě je ona aplikace dobrá v tom, že easyJet je prvním nízkonákladovým dopravcem, který cestujícím nabídne informaci o tom, ze které nástupní brány bude let odbaven – a já, cestující, obdržím tuto informaci prostřednictvím takzvané “push” zprávy – jinak řečeno, v okamžiku, kdy na daném letišti dojde ke zveřejnění informace o tom, ze které nástupní brány bude let odbaven, tak v ten samý okamžik uvidím tutéž informaci i já na svém mobilním telefonu. Tudíž je konec posedávání v odbavovací hale – cestující si může klidně dál posedět v kavárně. Součástí aplikace je i mapka, na níž se má cestujícímu zobrazit cesta k dané bráně, u níž je let odbaven, včetně odhadu doby, která je potřebná k dosažení cíle.
mobile host
Podobným způsobem pracuje i jiná vychytávka aplikace: upozornění na okamžik, kdy je zavazadlo cestujícího reálně k dispozici v letištní hale pro odbavení zavazadel. Pokud někdo z Vás někdy čekal na některém z letišť na zavazadlo, víte určitě, o čem je řeč – čekat na zavazadlo například 45 minut je opravdu zábava k popukání. A stejně, jako v předchozím popisovaném případě, i u této funkce by měl mít cestující k dispozici mapku od pasové kontroly k danému místu, kde si může cestující zavazadlo vyzvednout.
Momentálně lze veškeré možnosti aplikace využít na těchto letištích:

 Letiště, kde lze aplikaci použít Upozornění na odletovou bránu vybraného letu Upozornění na zavazadlo připravené k vyzvednutí
BFS (Belfast International) Yes Yes
BRS (Bristol Airport) Yes No
EDI (Edinburgh Airport) Yes Yes
GVA (Ženeva) Yes Yes
LGW (Londýn Gatwick) Yes Yes
LIN (Miláno – Linate) Yes Yes
MXP (Miláno – Malpensa) Yes Yes
SXF (Berlín – Schönefeld) Yes Yes
LIL (Lille) Yes Yes
JER (Jersey Airport) Yes Yes
PFO (Paphos) Yes Yes
LCA (Larnaca) Yes Yes
NCL (Newcastle) Yes Yes
AMS (Amsterodam – Schiphol) Yes Yes

Tak, a teď mínusy toho všeho.
PROČ JE APLIKACE DOSTUPNÁ JEN PRO iPHONE???
To je naprosto neuvěřitelné a z mého pohledu i neomluvitelné. Proč proboha dopravce upřednostňuje jednu platformu? Dokážu pochopit argument, že vývoj každé nové, nebo inovované aplikace stojí finanční prostředky – až po tento bod je vše v pořádku. Co ovšem nikdy nepochopím, je ignorace skupiny cestujících, kteří použivají mobilní telefon s jiným operačním systémem. Kdyby se easyJet alespoň uráčil ostatním sdělit, proč není aplikace dostupná pro AOS a W10M platformy, případně kdy dostupná bude…
Původní aplikace, která neobsahovala výše popsané možnosti, byla cestujícím představena a nabídnuta již v loňském roce. Od té doby uběhlo docela dost času na to, aby se dopravce pokusil tuto službu rozšířit i na jiná letiště – nejen na oněch pár vybraných, které uvádím výše.
Tuto dnešní aktualitu bych mohl shrnout následovně: ano, je fajn, že se dopravce easyJet snaží přistupovat k provozu svých služeb inovativně. Ovšem zcela nepochopitelné je to, že ani rok po zprovoznění služby ji nelze využít na jiných platformách, než na iOS od Apple.

Leave a Reply